基礎ECON-INFA-002
If the CPI rises from 105 to 108 over a year, the inflation rate is approximately:
A. 2.8%✓ 答案
B. 2.9%
C. 3.0%
D. 3.3%
解說
Inflation rate = (108 - 105) / 105 × 100% = 2.86% ≈ 2.8%.
Inflation rate = (108 - 105) / 105 × 100% = 2.86% ≈ 2.8%.